25 lipca

8 zapowiedzi wydawniczych - sierpień 2018


Jeszcze chwilka, a za nami będzie już połowa wakacji. Sezon urlopowy w pełni, co widać nawet po premierach nadchodzącego miesiąca. Moje zestawienie jeszcze uboższe niż lipcowe, ale za to tytuły przeogromnie ciekawe. Zapraszam :)





1. Lucinda Riley - Siostra Perły, 1 sierpnia 2018, Wydawnictwo Albatros

"Siostra Perły" to czwarta część serii "Siedem Sióstr". Tym razem główną bohaterką i siostrą, z którą przyjdzie nam odkrywać losy rodziny jest CeCe. 
(...) Cece D’Apliese nigdy nigdzie nie pasowała…Po śmierci ojca CeCe znalazła się na życiowym zakręcie. Postanawia opuścić Anglię i podążyć za wskazówkami pozostawionymi jej przez Pa Salta, by odkryć swoją przeszłość. Jedyne, co ma, to czarno-białe zdjęcie i nazwisko pionierki, która ponad sto lat wcześniej walczyła o przetrwanie w niegościnnej Australii.
Rok 1906. Kitty McBride, córka duchownego z Edynburga, otrzymała niebywałą szansę podróży do Australii jako towarzyszka zamożnej pani McCrombie. Wkrótce jej los splata się z dwoma bliźniakami – porywczym Drummondem i ambitnym Andrew, spadkobiercami fortuny, której ich rodzina dorobiła się, handlując perłami.
Kiedy CeCe dociera do Australii, zaczyna wierzyć, że ten dziki kontynent może zaoferować jej coś, o czym nigdy nie śmiała marzyć: poczucie przynależności i prawdziwy dom.



2. Ewa Żarska - Łowca. Sprawa Trynkiewicza1 sierpnia 2018, Wydawnictwo Znak Literanova

Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie słyszałaby nigdy o Mariuszu Trynkiewiczu. Jego sprawa, zbrodnia, której dokonał owiana jest wieloma mitami i szczerze liczę, że ta książka naprostuje niektóre sprawy i przy okazji będzie dobrą reporterską robotą.
Opowieść o mrocznych zakamarkach umysłu mordercy.
O tym, że zrobił coś strasznego, przypomniała mu krew za paznokciem, którą zauważył, jedząc obiad u rodziców. Pamiętał, ile zapłacił za zakupy w sklepie, a nie był w stanie przypomnieć sobie, w jaki sposób chłopcy znaleźli się niego w domu. A może było zupełnie inaczej? Wszystko pamiętał, tylko taką wersję, pełną sprzeczności i niedomówień, przedstawił w czasie przesłuchań?
Trynkiewicz, choć minęło tak wiele lat, nadal budzi grozę, a najczęściej używanym wobec niego określeniem jest bestia. Historia nieśmiałego nauczyciela z Piotrkowa pokazuje, jak rodzi się zło i co się dzieje w umyśle psychopatycznego zabójcy.


3. Ntailan Lolkoki - Skrzydła dla motyla, 2 sierpnia 2018, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Masajka Ntailan Lolkoki dorasta na peryferiach miasteczka Maralal na północy Kenii. W wieku dwunastu lat zgodnie z tradycją swojego plemienia zostaje obrzezana i odtąd czuje się obco we własnym ciele. Kilka lat później poznaje w Nairobi młodego angielskiego żołnierza i wyjeżdża z nim do Anglii, a potem do Niemiec. Biorą ślub, jednak małżeństwo rozpada się, ponieważ seks jest dla niej koszmarem.
Po separacji Ntailan zostaje modelką i znajduje sobie miejsce w wykwintnym świecie bogaczy, jednak w jej sercu panuje mrok. Pozostaje kimś obcym we własnym ciele. Dręczą ja lęki i depresje. Dzięki Waris Dirie dowiaduje się o możliwości przeprowadzenia operacji rekonstrukcyjnej dla ofiar okaleczenia żeńskich narządów płciowych (FGM).
Ntailan, która dzisiaj mieszka w Berlinie, decyduje się na ten trudny krok i po operacji odczuwa po raz pierwszy szczęście kobiety. Otwarcie i szczerze opisuje, jaki wpływ operacja rekonstrukcyjna wywarła na jej odczucia, jak odkrywa swoje ciało i w efekcie samą siebie. Pełna radości zaczyna życie, w którym wreszcie znajduje spełnienie.



4. Tim Weaver - Bardzo złe miejsce, 14 sierpnia 2018, Wydawnictwo Albatros

"Bardzo złe miejsce" to piąty tom cyklu z Davidem Rakerem. Szczerze powiedziawszy nie miałam wcześniej styczności z tą serią, ale opis mnie tak zaintrygował, że z pewnością sięgnę po wcześniejsze pozycje.
 Leonard przechodzi na emeryturę po błyskotliwej karierze w wydziale zabójstw. Pewnego dnia wychodzi z domu po drewno. Nie wraca.
Mijają miesiące, policja wciąż nie ma nic. Żadnego tropu. Zrozpaczona rodzina w końcu puka do drzwi Davida Rakera, śledczego, specjalisty od spraw beznadziejnych. Jest mistrzem w szukaniu tych, których nikt nie potrafi znaleźć. Podejmując się śledztwa, nie zdaje sobie sprawy, w co tak naprawdę się pakuje. Za zniknięciem Leonarda kryje się przerażająca prawda. Gorsza, niż ktokolwiek jest w stanie sobie wyobrazić. Z tego powodu nie tylko Raker będzie w niebezpieczeństwie. Także ci, których kocha.




5. Jacek Hołub - Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci
16 sierpnia 2018, Wydawnictwo Czarne


Najbardziej wyczekiwana przeze mnie premiera sierpnia. Książka poruszająca bardzo trudny temat.
„W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.
Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie”. - Jacek Hołub


6. Philip K. Dick - Cudowna broń, 21 sierpnia 2018, Wydawnictwo Rebis

"Cudowna broń" wpadła mi w oko zupełnie przypadkowo. Głównie z tego względu, że mój Luby się zaczytuje w Philipie K. Dicku ;) Sama fantastyki nie czytam, ale może Was zainteresuje!
Trwa wyścig zbrojeń między blokiem zachodnim i chino-radzieckim. Tak naprawdę jednak Lars Powderdry, główny projektant broni Za-Bloku, tworzy wyłącznie efekciarskie gadżety, urządzenia, które tylko z pozoru są śmiercionośne. Niespodziewanie na niebie pojawiają się obce, wrogie satelity i świat potrzebuje prawdziwej militarnej siły. Za-Blok i Oko-Wschód dochodzą do porozumienia, a Lars musi podjąć współpracę ze swoim radzieckim odpowiednikiem, atrakcyjną Lilo Topczewą. Na dodatek zaczyna się w niej zakochiwać, choć dobrze wie, że Lilo może go w każdej chwili zabić..



7. Sam Quinones - Dreamland. Opiatowa epidemia w USA22 sierpnia 2018, Wydawnictwo Czarne
W 2008 roku w USA liczba zgonów w wyniku przedawkowania opiatów przewyższała liczbę ofiar wypadków samochodowych. Osób uzależnionych od leków z roku na rok jest coraz więcej, a rynek farmaceutyczny rośnie w siłę. Jak to możliwe, że legalnie dopuszczona do sprzedaży tabletka przeciwbólowa może doprowadzić do epidemii uzależnień?
(...) Bohaterów Dreamland jest wielu i to ich historie składają się na wstrząsająca opowieść o problemie, wobec którego Ameryka okazuje się bezradna.


8. Marcel Woźniak - Otchłań, 22 sierpnia 2018, Wydawnictwo Czwarta Strona

"Otchłań" to trzecia część cyklu o detektywie Leonie Brodzkim. Pierwsza część pt. "Powtórka" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i z chęcią przeczytam dalsze losy Leona.
Gdy legendarny gangster wychodzi z cienia, by znów terroryzować Toruń, tylko jeden człowiek może przywrócić porządek w mieście. To detektyw Leon Brodzki, którego ulubioną lekturą są akty zgonu morderców. Jest tylko jeden problem – jak policjant ma posłać kogoś za kratki, jeśli sam siedzi w więzieniu? Tropy w śledztwie prowadzą do lat osiemdziesiątych i słynnej sprawy „Młotkarza z Torunia". Trudno jednak po trzydziestu latach złapać sprawcę, skoro przyjaciele policjanta okazują się wrogami, a dowody znikają bez śladu…
Trzy kobiety, trzy morderstwa, jedno narzędzie zbrodni…

Z mojej strony to by było na tyle. Znaleźliście coś ciekawego? A może wyczekujecie na książkę, której nie uwzględniłam? Dajcie znać! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Zaczytana Siasia | blog o książkach , Blogger