09 września

9 zabójczych książek, które warto przeczytać


Jak doskonale wiecie, tematyka kryminalna jest naprawdę bliska mojemu sercu. Profilowanie kryminalne, nierozwiązane zagadki sprzed lat, czy seryjni mordercy to mój konik, moja pasja. Jakkolwiek tragicznie to nie zabrzmi, uwielbiam czytać o mordercach.
W tym poście mam dla Was 9 propozycji książek o zabójczej tematyce, które moim zdaniem warto przeczytać. Zapraszam!



Na pierwszy rzut profilowanie kryminalne. W tym temacie zaproponuję Wam dwie książki.
Pierwsza z nich to Zbrodnie niedoskonałe autorstwa Katarzyny Bondy i podinsp. dr Bogdana Lacha. Nie jest to podręcznik do profilowania, ale zawiera najważniejsze informacje: historię profilowania, rodzaje motywacji, klasyfikację sprawców. Dodatkowym smaczkiem są autentyczne sprawy nad którymi pracował Lach.
Druga propozycja zaś to Profil mordercy brytyjskiego profilera Paula Brittona. Autor przybliża czytelnikowi swoją historię związaną z pracą profilera oraz sprawy nad którymi przyszło mu pracować (chociażby zabójstwo Jamesa Bulgera).
Myślę, że warto przeczytać obie pozycje, aby mieć pogląd na profilowanie nasze rodzime i profilowanie "zachodnie".


Dwie kolejne pozycje, które moim zdaniem warto przeczytać, dotyczą pracy Archiwum X. Archiwum X jest to jednostka policyjna, która zajmuje się rozwiązywaniem spraw sprzed lat, które zostały spisane na straty.
Polskie Archiwum X Litki, Michalca i Nowaka ukazuje pracę krakowskiego Archiwum X. Autorzy przedstawiają 10 spraw, które mrożą krew w żyłach. Dodatkowo policjanci z Archiwum X udowadniają, że żadna zbrodnia nie obejdzie się bez kary.
Iza Michalewicz w swojej książce Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X ukazuje 8 spraw. Począwszy od tych bardziej znanych do spraw, o których nie było głośno w mediach. Autorka odwaliła kawał dobrej reporterskiej roboty. Książkę pomimo trudnej tematyki czyta się po prostu świetnie.
Niektóre sprawy zawarte w książkach się powtarzają, ale tym bardziej myślę, że warto je przeczytać, chociażby po to, aby zapoznać się ze sprawą z kilku perspektyw.


Michał Larek, poznański autor, wraz z byłym prokuratorem Waldemarem Ciszakiem napisali dwie książki.
Pierwsza z nich, czyli Martwe ciała to reportaż o Edmundzie Kolanowskim, mordercy i nekrofilu, który działał na terenie Poznania w latach 80. Książka odtwarza śledztwo, proces sądowy, jak i psychikę sprawcy. "Martwe ciała" niedługo doczekają się wznowienia i zostaną uzupełnione o zupełnie nowe fakty.
Mężczyzna w białych butach zaś to zupełnie inny typ literatury. Przede wszystkim jest to kryminał, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, który mimo wszystko nie mieści się w ramach kryminału, ale też nie jest literaturą faktu. Głównym bohaterem jest Tadeusz Kwaśniak, seryjny morderca i pedofil, znany pod pseudonimem "Ręcznikowy dusiciel", który działał na terenie całej Polski. Został zatrzymany, ale popełnił samobójstwo poprzez powieszenie w celi więziennej, nie doczekawszy wyroku.
Jeżeli nie słyszeliście nigdy o Kwaśniaku to czas nadrobić zaległości.


Swoich trzech ulubieńców zostawiłam na sam koniec. Oto Achim, Tuchlin i Lesio.
Kryptonim Frankenstein Przemysława Semczuka to zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek, którą będę polecać zawsze i wszędzie. Książka opowiada historię seryjnego mordercy – Joachima Knychały. Achim terroryzował Śląsk w latach 1974 – 1982. Atakował kobiety, z czego pięć z nich zamordował. Autor niesamowicie wszedł w skórę mordercy i przedstawił czytelnikowi świat jego oczami. Ukazał Achima jako ojca, męża i jako mordercę. Dodatkowo przedstawił pracę policji i ukazał nam Śląsk z czasów PRL-u – przesiąknięty przemocą i alkoholem.
Skorpion Krzysztofa Wójcika to historia Pawła Tuchlina, polskiego seryjnego mordercy, który zabił 9 kobiet, zaś 11 okaleczył. Atakował kobiety w dżdżyste wieczory, używając młotka. Na wszystkich ofiarach dokonywał czynności seksualnych. Książka Wójcika to próba wejścia w umysł mordercy i odtworzenie makabrycznych zbrodni, a zarazem pokazanie ich z perspektywy nie tylko mordercy, ale też ofiar czy śledczych.
Bestia. Studium zła to historia Leszka Pękalskiego. Lesio to mężczyzna lekko upośledzony, zaniedbany, na pierwszy rzut oka nie wzbudzający podejrzeń... Lesio tak naprawdę to morderca, który przyznał się do popełnienia 67 zbrodni, finalnie skazany tylko za jedną. Wampir z Bytowa, bo tak nazwały go media, to naprawdę niesamowicie ciekawy przypadek. Magda Omilianowicz w swojej książce wprowadza nas w świat Leszka Pękalskiego, ukazuje nam jego tok myślenia, jego uczucia, przeżycia. A zarazem przedstawia perspektywę ofiar i ich rodzin.


3 komentarze:

  1. Ze wszystkich podanych tutaj pozycji, nie znałam jedynie dwóch, ale już lądują na mojej liście. :D
    Nie wiem kiedy to wszystko przeczytam, ani skąd wezmę pieniądze na ich kupno, ale muszą być w mojej biblioteczce. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiscie najbardziej mnie Martwe Ciala urzekly. O Kolanowskim juz jest tak naprawde gotowy sceaniusz filmowy rodem "Milczenie Owiec"!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Zaczytana Siasia | blog o książkach , Blogger